Πρωταθλητής Ευρώπης ο Στέργιος Μπίλας - Sourta-Ferta

Post Top Ad

Πρωταθλητής Ευρώπης ο Στέργιος Μπίλας

Συνεχίστηκαν για δεύτερη ημέρα οι εξαιρετικές εμφανίσεις των Ελλήνων κολυμβητών/τριών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου. Ο Στέργιος Μπίλας αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ. πεταλούδα, ενώ Αννα Ντουντουνάκη και Απόστολος Σίσκος προκρίθηκαν με εμφατικό τρόπο στους αυριανούς (19/6) τελικούς, σε 50μ. πεταλούδα και 200μ. ύπτιο αντίστοιχα, δείχνοντας έτοιμοι να αυξήσουν κι άλλο τη «γαλανόλευκη» συγκομιδή. Υπενθυμίζεται δε, ότι από το πρωί εξασφάλισε θέση στον αυριανό τελικό των 800μ. ελεύθερο ο Δημήτρης Μάρκος, που επίσης θα διεκδικήσει θέση στο βάθρο.

Η χώρα μας παραμένει στην κορυφή του πίνακα μεταλλίων, μετά την ολοκλήρωση της 2ης ημέρας, παρότι έχασε ένα σίγουρο μετάλλιο στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed, όπου η εθνική ομάδα ακυρώθηκε για αντικανονική αλλαγή... ενός εκατοστού του δευτερολέπτου!

Χθες είχαμε τον θρίαμβο του Απόστολου Παπαστάμου στα 400μ. μικτή, σήμερα ήταν σειρά ενός άλλου αθλητή γεννημένου το 2001 να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο Στέργιος Μπίλας κατέλαβε την πρώτη θέση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με χρόνο 23.15 και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία ανδρών, ένα χρόνο αφότου είχε πανηγυρίσει τον αντίστοιχο τίτλο στην Κ23. Παρότι κολύμπησε λίγο πιο αργά σε σχέση με το πανελλήνιο ρεκόρ (23.06) που πέτυχε στον ημιτελικό, το 23.15 ήταν αρκετό για να του χαρίσει το χρυσό μετάλλιο και τη σημαντικότερη επιτυτχία της ως τώρα καριέρας του. Είναι μάλιστα το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο συγκεκριμένο αγώνισμα, όπως επίσης για την Αυστρία και την Τσεχία, που εκπροσωπήθηκαν στο βάθρο από τον Σιμόν Μπούχερ (23.19) και τον Ντάνιελ Γκράτσικ (23.26). Το θεωρητικό φαβορί, ο Ούγγρος Σεμπάστιαν Σάμπο (πρωταθλητής Ευρώπης το 2021), περιορίστηκε στην πέμπτη θέση.

Μετά τον τελικό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, ο Απόστολος Σίσκος θα δώσει αύριο (19/6, 19:40) το «παρών» και στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στα 200μ. ύπτιο. Ο 19χρονος κολυμβητής πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στον ημιτελικό του αγωνίσματος, όπου πέτυχε τον καλύτερο χρόνο με 1:56.54, βελτιώνοντας μάλιστα το πανελλήνιο ρεκόρ νέων Κ23 που είχε πετύχει στη Ντόχα (1:56.64). Με ανάλογη επίδοση αύριο, ο Σίσκος μπορεί, όχι απλά να ανέβει στο βάθρο, αλλά να βρεθεί και στην κορυφή. Ο παλιός... γνώριμος του Σίσκου από τις ηλικιακές διοργανώσεις, ο συνομήλικός του Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ από την Ουκρανία, ήταν ο μόνος από τους υπόλοιπους που «κατέβηκε» το 1΄57΄΄, τερματίζοντας σε 1:56.90.

Παρούσα στον τελικό των 50μ. πεταλούδα θα είναι για τέταρτη σερί διοργάνωση η Αννα Ντουντουνάκη. Η Ελληνίδα κολυμβήτρια «ξεμπέρδεψε» άνετα με τον ημιτελικό του αγωνίσματος στο Βελιγράδι, καθώς αναδείχθηκε νικήτρια στην πρώτη σειρά με 26.12 και πέρασε με τον δεύτερο χρόνο στο σύνολο, πίσω μόνο από τη Σουηδή Σάρα Γιούνεβικ, που έκανε 25.84 στη δεύτερη σειρά. Ο τελικός θα γίνει αύριο (19/6), στις 19:47, και η πρωταθλήτρια του Παναθηναϊκού ελπίζει ότι θα μπορέσει να... ξορκίσει την κατάρα της τέταρτης θέσης (την οποία κατέλαβε το 2021 και το 2022) και να ανέβει στο βάθρο.

Το φινάλε της 2ης ημέρας αποδείχθηκε «πικρό» για την ελληνική αποστολή. Η ομάδα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed τερμάτισε τρίτη στον τελικό του αγωνίσματος με 3:46.35, αλλά η χαρά για την κατάκτηση ακόμη ενός μεταλλίου αποδείχθηκε πρόσκαιρη, καθώς η ελληνική ομάδα ακυρώθηκε, όπως και η Πολωνία, που είχε φτάσει πρώτη στον τερματισμό. Η εθνική αγωνίστηκε και πάλι με αλλαγμένη κατά 50% σύνθεση, σε σχέση με εκείνη που μετείχε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος και εξασφάλισε την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, με τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη (έκανε την πρώτη κούρσα της ζωής του κάτω από τα 53΄΄ στα 100μ. ύπτιο, έστω κι αν δεν καταγράφεται επίσημα), τον Γιώργο Ασπουγαλή, τη Γεωργία Δαμασιώτη και τη Νόρα Δράκου. Η πολύπειρη πρωταθλήτρια αποδείχθηκε η «μοιραία», καθώς ήταν αυτή που βιάστηκε για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου (!) να πέσει στο νερό (καταγράφηκε αντίδραση -0.04, ενώ επιτρέπεται μέχρι -0.03). Μετά τις ακυρώσεις, το χρυσό μετάλλιο κέρδισε το Ισραήλ (που αρχικά είχε τερματίσει δεύτερο) με χρόνο 3:45.74 και ακολούθησαν η Γερμανία με 3:48.12 και η Ουγγαρία με 3:48.79.

Στους υπόλοιπους τελικούς της ημέρας, η Τσεχία πανηγύρισε το «1-2» στα 100μ. ελεύθερο γυναικών, όπου η Μπάρμπορα Σεεμάνοβα δικαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πρώτευσε άνετα με 53.50, κατακτώντας τον δεύτερο τίτλο της καριέρας της (το 2021 είχε κερδίσει τα 200μ. ελεύθερο). Η συμπατριώτισσά της Μπάρμπορα Γιανίτσκοβα πήρε τη δεύτερη θέση με 54.17, ενώ η Νικολέτ Πάνταρ από την Ουγγαρία άφησε για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου εκτός βάθρου την Κάλια Αντωνίου, που «άγγιξε» το παρθενικό μετάλλιο της Κύπρου σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου.

Η Γερμανία πήρε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο Βελιγράδι και τον πρώτο της τίτλο στα 100μ. πρόσθιο ανδρών μετά από 47 χρόνια, χάρη στον Μέλβιν Ιμόντου, ο οποίος πρώτευσε στον τελικό με 58.84. Η Τουρκία πανηγύρισε το πρώτο ασημένιο μετάλλιο της ιστορία της στη διοργάνωση, με τον Μπερκάι Ομέρ Ογκρετίρ να παίρνει τη δεύτερη θέση με 59.23, ελάχιστα μπροστά από τον Λιθουανό Αντριους Σιντλάουσκας (59.27). Η Καμίλα Ρεμπέλο έκανε την έκπληξη στον τελικό των 200μ. ύπτιο, νικώντας τις δύο Ουγγαρέζες που ήταν τα φαβορί και χαρίζοντας στην Πορτογαλία το παρθενικό της χρυσό μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Η Ρεμπέλο τερμάτισε σε 2:08.95, έναντι 2:09.02 της Ντόρα Μόλναρ και 2:09.21 της Εστερ Σάμπο Φελτότι. Η Ουγγαρία, πάντως, πανηγύρισε και αυτή το πρώτο χρυσό της στη διοργάνωση με την Αϊνα Κέσελι, που πρώτευσε άνετα στα 800μ. ελεύθερο με χρόνο 8:29.96 και περίπου 3,5 δευτερόλεπτα διαφορά από τη δεύτερη. Η ολιγομελής και νεανική αποστολή της Μεγάλης Βρετανίας πήρε το πρώτο της μετάλλιο με τη Φλιουρ Λιούις που τερμάτισε δεύτερη, με την Τουρκάλα Ντενίζ Ερτάν να συμπληρώνει το βάθρο.